top of page
Search

Cenové mapy

Jedním ze způsobů, jak najít reálnou tržní cenu Vaší nemovitosti, se častokrát uvádí cenové mapy. Je to ale opravdu tak skvělý nástroj, jakým se tváří být?Na těchto aplikacích není nic složitého. Jednoduše tam zadáte typ nemovitosti, adresu, dispozici, podlahovou plochu, typ vlastnictví, stáří, konstrukci, patro apod.

Znám několik aplikací na cenové mapy. Na zjištění průměrných nabídkových cen mi přišly celkem dobré. Některé aplikace dokonce obsahují i reálné prodejní ceny, přímo z katastru nemovitostí. Na základě toho by se měla dát teoreticky poměrně jednoduše zjistit reálná tržní cena nemovitosti, kterou chcete prodávat.

Jenomže to má několik háčků.

1. Při prodejních cenách nevíte, jak nemovitost vypadla, protože k ní nejsou fotky. Znáte jen údaje, jako počet místností, podlahová plocha v m2, adresa apod.

2. Další háček je v tom, že spousta makléřů ke každé nemovitosti uvede stav jako VÝBORNÝ i přes nedostatky, jako je poškozená střecha, rozbitá koupelna apod.

3. Při nabídkových cenách zase nevíte, jestli jsou ceny nabízené ostatními reálné. Makléři ceny častokrát s majiteli vůbec nekonzultují, takže jsou velmi často nelogické a nemovitosti tudíž neprodejné.

4. Když prodáváte dům ve vesnici nebo v menším městě, aplikace většinou nemá údaje a to jednoduše proto, že je nekupují. Místo toho aplikace najde nejbližší podobné nemovitosti a doporučí průměrnou cenu. Toto je absolutně nepoužitelné pro praxi.


Příklad: Zjišťujete, kolik stojí dům 3+kk v Horce nad Moravou a aplikace Vám najde podobný dům v Olomouci.

To je k ničemu, protože v Horce se ceny pohybují úplně jinde, než v Olomouci.Díky těmto ''háčkům'' Vám beze sporu vyjde neobjektivní výsledek. Rozdíl mezi reálnou prodejní cenou a doporučení cenových map může být i několik set tisíc. V praxi jsem zažil rozdíl přes 600.000,-kč. Takže na cenové mapy nespoléhejte. Je to skvělý nástroj, ale je potřeba ho používat správně. Slouží jen k orientačnímu výpočtu.

1 prodejní ceny

2 Neobjektivní informace ze strany makléřů

3 nabídkové ceny

4 Vesnice a menší města


Nová aplikace, VALUO, by mohla mnohé změnit. Jejich zaměstnanci například kontrolují, jestli je byt opravdu ve velmi dobrém stavu, jak je uvedeno či nikoliv. Dále sbírají informace od makléřů, za kolik různé nemovitosti prodali a taky zajištují fotografie těchto nemovitostí.

Zajímavý projekt, kterého jsem součástí. Do budoucna by nám tato aplikace mohla práci velmi zpříjemnit.

Nicméně vždy je nejlepší dát na makléře, který zná skvěle svoji lokalitu. Já dokážu určit tržní cenu v Olomouci, Přerově a okolí, protože se v těchto lokalitách pohybuji nejvíc. V Brně bych to nedokázal, jelikož Brno neznám. Proto po každé, když mě osloví někdo, kdo chce prodat nemovitost v jiném městě, jednoduše oslovím svoje kolegy.


Pokud si nevíte rady s nastavením ceny v Olomouci a okolí, klidně volejte nebo pište.

14 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page