top of page
Search

Jak jednoduše vyřešit daň z nabytí nemovitosti?


Nedávno poslanci řešili zrušení daně z nabytí nemovitosti. Tento návrh bohužel neprošel. Je to škoda, ale na druhou stranu musím uznat, že se v poslední době řeší důležité věci, ohledně nemovitostí i realitních makléřů obecně- o tom třeba jindy. V tomto článku se dočtete, jak zaplacení daně z nabytí jednoduše vyřešit.

Pokud kupujete družstevní byt, novostavbu (do pěti let od užívání a při prvoprodeji) nebo dostanete nemovitost darem, tato daň se Vás netýká. Téměř ve všech ostatních případech daň zaplatit musíte. Tato daň je ve výši 4%. Na zaplacení máte 3 měsíce od konce měsíce, ve kterém došlo ke vkladu vlastnického práva.


Dobrá zpráva je, že se i družstevní byt dá financovat hypotečním úvěrem. Nevěřte fámám, že to nejde. Kolega Němec to takto řešil několikrát.


Jak postupovat?

Před tím, než daň zaplatíte, je potřeba zařídit tzv. Znalecký posudek nebo vypsat tzv. Směrnou hodnotu.

Směrná hodnota se nedá použít na: vodní plochy, lesní pozemky, stavby hromadných garáží (ani pozemku pod nimi), nedokončené stavby nebo jednotky apod.

Nejjednodušší stáhnout si formulář tady.


Vypište jen to, co budete vědět. Potom zajděte na příslušný finančák a holky to s Vámi doladí :). Budete ještě potřebovat kopii kupní smlouvy a potvrzení o provedení vkladu. Potom se porovná kupní cena a 75% ceny, kterou ukáže znalecký posudek nebo směrná hodnota. 4% zaplatíte z té částky, která bude vyšší.


PŘÍKLAD Byt 3+1 koupíte za 2.000.000,-kč (to se někdy poštěstí dokonce i v Olomouci:)). Směrná hodnota vyjde 2.500.000,-kč. Kupní cena je 2.000.000,-kč 75% z 2.500.000,-kč je 1.875.000,-kč. To znamená, že zaplatíte 4% z kupní ceny, takže 80.000,-kč. Tuhle částku tedy pošlete finančnímu úřadu na účet.


Finanční úřad si podle vlastní metodiky zjistí, jestli je Váš výpočet v pořádku. Ve většině případů s tím není problém.

Pokud řešíte něco specifického nebo potřebujete pomoc, určitě volejte.5 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page